piątek, 20 grudnia 2019

"Zimowy ogród " na zimowe wieczoryKristin Hannah jest autorką dobrze znaną czytelnikom, którzy zachwycali się "Słowikiem" czy "Wielką samotnością". "Zimowy ogród" jest jedną z wcześniejszych powieści pisarki, a jej akcja rozgrywa się współcześnie i w Leningradzie. To czasy oblężenia miasta przez Niemców w trakcie II wojny światowej. Opowiada o rodzinie, która nosi piętno tragicznej przeszłości.
Siostry Meredith i Nina dorastały u boku zimnej i emocjonalnie obojętnej matki - Rosjanki, która nie okazywała im żadnych ciepłych uczuć. Ojciec - Amerykanin - starał się jak mógł rekompensować córkom wszystko to, czego nie otrzymywały od matki. Jednak ten brak matczynej miłości mocno wpłynął na ich dorosłe życie i ich charaktery, całkowicie od siebie różne. Ojciec - Evan - doskonale zdawał sobie sprawę, że po jego śmierci żona nie poradzi sobie z demonami, które męczą ją przez całe życie, a dorosłe córki z kolei, nie będą w stanie zrozumieć i zaakceptować zachowania matki. Dlatego wymusza na żonie obietnicę, aby opowiedziała im historię swojej młodości i życia w Leningradzie oraz wielkiej miłości, która stała się jej udziałem.
Zgodnie ze złożoną obietnicą matka, w wieku osiemdziesięciu jeden lat, snuje opowieść o swoim życiu w Leningradzie w czasach czystek stalinowskich, a potem podczas oblężenia miasta podczas wojny. Był to czas potwornego okrucieństwa, terroru, nieustannego lęku o życie swoje i najbliższych, wszechobecnego nieustannego uczucia głodu. Przez dwa i pół roku miasto było odcięte od świata, ostrzeliwane, bombardowane i równane z ziemią. Wojenna nawałnica pochłonęła około 1,5 miliona ofiar. Jednocześnie na tle tych wydarzeń, które trudno sobie nawet wyobrazić, ukazana jest wspaniała, wielka miłość, która rodzi się jakby na przekór wszystkiemu.
Ta przejmująca i tragiczna historia zmieniła na zawsze życie Anayi (tak ma na imię matka), ale fakt wyjawienia jej córkom pozwolił wreszcie oczyścić duszę, pogodzić się z przeszłością, zrozumieć i spojrzeć z nadzieją w przyszłość.
Pisarka płynnie łączy ze sobą przeszłość z teraźniejszością, na podkreślenie zasługuje także dbałość o tło historyczne i obraz Rosji z tamtych lat. Bardzo plastycznie ukazany jest wyjątkowy klimat Leningradu, jego białych nocy i śnieżnych zim. Opowiedziana przez Kristin Hannah historia pełna jest rozmaitych uczuć, emocji, nie tylko tych bardzo pięknych, wzruszających, ale również trudnych i sprawiających ból.
"Zimowy ogród" to powieść o potrzebie miłości, akceptacji, o przebaczeniu i możliwości dania sobie szansy na naprawę popełnionych błędów oraz o wewnętrznej sile, która pozwala znieść to, co wydaje się być nie do udźwignięcia.
Szczerze polecam na długie, zimowe wieczory.
L.S.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz