poniedziałek, 14 maja 2018

"Wielka samotność"- Kristin HannahPod koniec 2016 i na początku 2017 roku Kristin Hannah podbiła serca czytelników świetnym "Słowikiem", poruszającym temat II wojny światowej. Tym razem autorka sięgnęła po temat wojny w Wietnamie. Ernt Allbright, były jeniec wojenny, wraca do domu po wojnie  całkowicie odmieniony. Kiedy traci kolejną pracę, podejmuje impulsywną decyzję: przeniosą się całą rodziną na północ, na Alaskę, gdzie będą żyli bez prądu i wody, w ostatniej dzikiej części Ameryki.
Dorastająca trzynastoletnia Leni, dziewczynka w trudnym wieku, uwikłana                             w burzliwy związek rodziców, ma nadzieję, że w nowej krainie czeka lepsza przyszłość dla rodziny. Jej matka, Cora, zrobi wszystko i pójdzie wszędzie dla mężczyzny, którego kocha, nawet jeśli oznacza to pójście w nieznane.
Na początku Alaska wydaje się być odpowiedzią na ich modlitwy. W dzikim, odległym zakątku kraju odnajdują się wśród niezależnej społeczności silnych mężczyzn i kobiet.
Ale wraz z nadejściem zimy i ciemnościami obejmującymi Alaskę, kruchy stan psychiczny Ernta pogarsza się. Wkrótce niebezpieczeństwa na zewnątrz bledną   w porównaniu z zagrożeniami wewnątrz. W ich małej chacie, pokrytej śniegiem przez osiemnaście godzin nocy, Leni i jej matka poznają straszliwą prawdę: są sami. Na zewnątrz nie ma nikogo, kto by mógł ich uratować.
Z perspektywy dorastającej dziewczynki poznajemy bezlitosny alaskański krajobraz, z pełną świadomością nadchodzących katastrof i życiowych tragedii. Leni nie pamięta ojca z czasów sprzed wojny, dostrzega jednak jego chorobę i na własną rękę próbuje chronić matkę i siebie. Zachowuje przy tym swoją niezależność i wierność rodzinnym ideałom. Pragnie wyzwolić się z toksycznej miłości, która ją otacza, szuka swoich odpowiedzi, uczy się przetrwania, a jej złudzenia rozwiewają się szybciej niż jej rodziców. Leni bardzo szybko staje się Alaskanką, która zdaje sobie sprawę   z zagrożeń, jakie czyhają na jej rodzinę. Z czasem odnajduje swoje miejsce wśród miejscowej społeczności, odnajduje swoją przyjaźń, swoją miłość, kontrolując swoje uczucia względem rodziców, bo wie, że: "Na Alasce można popełnić jeden błąd. Drugi kosztuje życie."   
 W „Wielkiej samotności” prym wiodą hipnotyzujące krajobrazy Alaski wraz z jej społecznością oraz trudna opowieść o dorastaniu pośród narastającej przemocy.           To historia pozbawiona naiwności, wyzuta z wyobrażeń i domysłów. Sama pisarka, jak i jej rodzina, są blisko związani z Alaską, a to doświadczenie i znajomość realiów widać wyraźnie w powieści. Niewiele tu poetyckich opisów przyrody, tylko prawda - śnieg, który oślepia, mróz, który zabija, drapieżniki, które czają się w mroku.      
            Książka Kristin Hannah to piękna powieść o miłości, wierności, cierpieniu, strachu   i walce o przetrwanie. Powieść o pięknej, groźnej i dzikiej Alasce. O ludziach i ich demonach. O miłości najpiękniejszej z możliwych.
Wspaniała, niebanalna  historia, wzruszająca i przerażająca zarazem.                                 Przekonajcie się o tym Państwo sami. Gorąco polecam!   
Opracowała:MT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz