sobota, 19 maja 2018

„Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami"- Dorota Gąsiorowska„Dziewczyna ze sklepu z kapeluszami"  to najnowsza książka Doroty Gąsiorowskiej. Pisarka  w swoim dorobku literackim posiada znakomite powieści, wśród których można wyróżnić: „Antykwariat spełnionych marzeń" czy „Primabalerina". Debiutowała powieściami „Obietnica Łucji" i „Marzenie Łucji", którymi zjednała sobie tysiące czytelniczek. Tytuł książki nawiązuje do atelier z kapeluszami, które prowadzą Kamelia - główna bohaterka i jej babcia Lidia. Miejsce to stanowiło centrum powieści i to tam w głównej mierze toczy się akcja.
Atelier znajduje się na ulicy Madalińskiego w Krakowie. Podczas czytania zwiedzamy piękne zakątki tego miasta, razem z bohaterami przenosimy się do Suchodołów czy Babiego Lata. W powieści można dostrzec intrygującą fabułę, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji, dlatego też już od pierwszych stron trudno się od niej oderwać. Na uwagę zasługuje również okładka książki, ciekawa szata graficzna, przedstawia dziewczynę w kapeluszu, która swym wzrokiem oczarowuje, podobnie jak opisana historia. Kamelia została porzucona przez matkę, która zamiast zajmować się dzieckiem woli spełniać swoje pasje i podróżować. Jej wychowaniem zajmowała się Babcia Lidia. Zbliżające się 100-lecie istnienia atelier było  znakomitą okazją do przeprowadzenia wywiadu o historii tego miejsca. Staje się również początkiem znajomości Kamelii z Arturem - dziennikarzem.  W czasie rozmowy padają pytania, które Lidia - babcia Kamelii, pragnie pozostawić przez odpowiedzi. Jest to zwiastun, skrywanej tajemnicy. Parę dni po tym zdarzeniu, Kamelia dostaje prezent urodzinowy od babci, jest to broszka, którą otrzymała od swojej mamy. Tajemniczość spraw przeszłości sprawiło, że bohaterka postanowiła odkryć skrywany sekret. W powieści można dostrzec nić romansu, który rozwija się między Kamelią, a dziennikarzem. Sytuacja nabiera rumieńców, kiedy do akcji wkracza Marek, przyjaciel Artura. Ukazana zostaje również przyjaźń, pomiędzy Kamelią, a Magdą i Lidia z sąsiadką Melanią.
Co stanie się, kiedy rodzinna tajemnica sprzed lat zostanie rozwiązana? Kto zostanie wybrankiem Kamelii?  I jak potoczą się dalsze losy atelier? Tego wszystkiego dowiecie się czytając "Dziewczynę ze sklepu z kapeluszami".
 
Opracowała: EP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz