czwartek, 30 marca 2017

"Kolor jej serca"- Barbara MutchDzieje Cathleen Harrington poznajemy od roku 1919, kiedy to młoda wówczas kobieta opuszcza na zawsze rodzinny dom w Irlandii i wyrusza w podróż do Afryki Południowej aby zamieszkać z przyszłym mężem, Edwardem. Jej nowym domem staje się Cradock, miasto położone w Karru, pustynnej krainie z trudną do uprawy ziemią i rzadkimi opadami deszczu. Wyobcowana w nowej ojczyźnie zaprzyjaźnia się ze służącą, Miriam, a później również z jej córką Adą, która to opowiada całą historię życia swojego i „pani Cath”. O ile Cathleen poznajemy głównie z jej dzienników, o tyle Ada mówi do czytelnika w pierwszej osobie – daje się przy tym poznać jako osoba prosta i początkowo niedoświadczona, nieświadoma wielu rzeczy, jednak z biegiem czasu, poznawszy realia życia poza Cradock House staje się osobą mądrą życiowo i rozważną. Autorka nakreśliła postać Ady jako dziewczyny inteligentnej, ale niewykształconej.
Los nie oszczędza żadnej z dwóch bohaterek. Chociaż Cathleen doczekała się dwójki swoich dzieci, to obecność Ady będącej w podobnym do nich wieku, staje się dla niej pociechą w trudnych chwilach życia. Kiedy pani domu orientuje się, że Ada to inteligentna i utalentowana dziewczyna, podejmuje starania o przyjęcie jej do szkoły, a gdy to się nie udaje, sama uczy młodą służącą pisać, czytać, liczyć. Najważniejszym elementem edukacji okazuje się jednak gra na fortepianie, która staje się pasją obu kobiet i sposobem na radzenie sobie z przeciwieństwami losu. Ponad wszystko Ada wykazuje talent do muzyki i od teraz gra na fortepianie będzie jej sposobem na życie, będzie jej towarzyszyć przez całe życie, a czytelnikowi do ostatnich stronic książki.
Kiedy pani Cradock House wyjeżdża na pewien czas do córki, Ada pozostaje jedynie z panem. Jest młodą, piękną kobietą, a źle pojęte poczucie obowiązku i brak własnej woli każe jej ulec wobec pracodawcy. W efekcie zachodzi w ciążę i odchodzi ze służby. Dopiero później dowiaduje się, że jej dziecko będzie mieszanej rasy. Dziewczynie przyjdzie zmierzyć się z tym faktem, żyć ze świadomością, że jej córka nie będzie nigdzie przynależeć. Do tego dochodzi ciężka i pogarszająca się jeszcze sytuacja czarnych mieszkańców Karru w obliczu umacniającego się apartheidu. Przez długie lata Ada będzie skazana na wstyd z powodu grzechu z białym mężczyzną, ciągłą obawę o bezpieczeństwo swoje i córki. Z czasem Ada orientuje się, że chociaż jest czarna, to ma prawo odmawiać i postępować według własnej woli. Po powrocie do Cradock House odradza się zażyłość dwóch kobiet i trwa aż do śmierci Cathleen. Ta przyjaźń pomoże im przetrwać najtrudniejsze chwile.
Autorka przedstawiła historię dwóch odmiennych kobiet, które różniło prawie wszystko – kolor skóry, wykształcenie, pozycja społeczna. Mimo tych różnic obie stały się sobie niezwykle bliskie, łączyła je nie tylko przyjaźń, ale też zażyłość typowa dla matki i córki. Chociaż pochodziły z różnych światów, łączyła je miłość do muzyki, hart ducha i troska o swoich bliskich. A wszystko to dzieje się na tle umacniającej się polityki apartheidu, co jest dodatkowym plusem książki. Barbara Mutch umieszcza swoje bohaterki w konkretnym miejscu i czasie w historii świata, co stanowi kolejny walor powieści.  Takie umiejscowienie postaci pozwala pisarce nakreślić obraz życia codziennego w Cradock po „czarnej” stronie rzeki, postawę czarnych mieszkańców wobec segregacji rasowej, ich walkę o przetrwanie, myśli o rewolucji i bunt wobec restrykcji nałożonych przez  białych mieszkańców miasta.
Znalazło się tu miejsce na wiele sprzecznych emocji, wiele refleksji i wzruszeń. Jest niespełniona miłość, niezłomna przyjaźń, zagubienie, wewnętrzne rozdarcie oraz wszechobecna muzyka. Jest to lektura o odwadze, samozaparciu, oddaniu, dumie, o godności człowieka, o utracie bliskich ale też o nadziei na lepszą przyszłość. Taką właśnie nadzieję daje budująca postawa obu bohaterek. Taką wreszcie nadzieję budzi zakończenie powieści – Ada staruszka doczekała się zniesienia apartheidu, co oznacza lepszą przyszłość dla jej kolorowego wnuka. Piękna historia o trudnym, ale pięknie przeżytym życiu. Polecam gorąco.
Opracowała:MK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz