niedziela, 29 listopada 2015

POTEM - Rosamund LuptonPełen emocji, wciągający thriller psychologiczny zatytułowany przez Rosamund Lupton „Potem” opowiada historię Grace, która jest żoną gwiazdy telewizyjnej i jednocześnie matką dwójki dzieci. Grace jest kobietą, która nie musi się borykać z trudnościami finansowymi, ma kochającego męża, dzieci chodzą do renomowanej szkoły. Powieść rozpoczyna się, wydawać by się mogło, sielankowym obrazkiem jakim są szkolne zawody sportowe i kibicujące swoim pociechom matki. Obraz ten jednak szybko burzy wybuchający nagle pożar. Aby ratować 17-letnią córkę Grace wbiega wprost do płonącej szkoły i tam wali się na nią sufit. Matka i córka zastają przewiezione do szpitala w krytycznym stanie.
W szpitalu Grace uwalnia się ze swego ciała i obserwuje co się dzieje wokół jej osoby. Tam też spotyka „ducha” swojej córki Jenny. Odkrywają, że obie mogą się porozumiewać między sobą, ale z nikim więcej. Patrzą bezradnie na toczącą się walkę lekarzy o ich życie i jednocześnie próbują samodzielnie rozwikłać zagadkę podpalenia szkoły. Równocześnie, w świecie realnym toczy się śledztwo mające wyjaśnić przyczynę i sprawcę pożaru. W trakcie postępowania wychodzi na jaw, że szkoła nie spłonęła przypadkowo, a motywów przestępstwa jest wiele. Wśród podejrzanych znajdzie się nawet 8-letni syn Grace, w co obie bohaterki nie potrafią uwierzyć. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że Jenny pozostało jedynie trzy tygodnie życia. Rozpoczyna się wyścig z czasem – trzeba natychmiast znaleźć serce dla chorej dziewczyny i odkryć sprawcę podpalenia, który już się pojawił w szpitalu aby zniweczyć starania lekarzy o życie bohaterki...
Wciągająca, nietuzinkowa treść o wielu wątkach i ciekawa narracja, prowadzona na dwóch poziomach: rzeczywistym i nierealnym – to chyba największe atuty tej powieści. Zmyślnie przeprowadzona fabuła i częste zwroty akcji budują wszechobecne napięcie, które nie pozwoli czytelnikowi oderwać się od lektury. Ładnie pomyślana zagadka kryminalna i szeroki wątek psychologiczny czynią książkę uniwersalną, która zadowoli nawet wybrednego czytelnika. Można w niej znaleźć

wzruszenie, różne oblicza miłości, napięcie, zespolenie dwóch światów, intrygę, sporo wątków, których nie należy lekceważyć w trakcie czytania, gdyż odgrywają istotną rolę w powieści. To właśnie zmienność narracji i wielowątkowość wymusza na czytelniku ciągłe skupienie i uwagę, tak aby nie przeoczyć kluczowych dla sprawy momentów.
Bardzo dokładnie przedstawieni są bohaterowie książki. R. Lupton rysuje ich sylwetki psychologiczne szeroko, z wielką wprawą i swobodą. Powieść spójna, logiczna, nie ma niedokończonych wątków, każdy szczegół jest dopracowany, a kolejność przedstawianych wydarzeń dokładnie przemyślana. Polecam tę powieść, gdyż ma wszystko, co dobra książka mieć powinna.
M.K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz