środa, 29 lipca 2015

"Ciernista róża" Charlotte Link


Książka zapowiadająca się na kryminał, jednak takowym się nie okazuje, przynajmniej nie w całości. Choć posiada wątek kryminalny, to dopiero prawie na samym końcu się on pojawia. Większą część powieści zajmuje historia dwóch kobiet żyjących w jednym domu na wyspie Guernsey , których losy są przedziwnie splątane.  Relacje między nimi też okazują się być  skomplikowane ,  naznaczone przeszłością sięgająca czasów II wojny światowej oraz okupacji Wysp Normandzkich przez hitlerowców.
Główne bohaterki, dojrzałe kobiety  Beatrice i Helen mieszkają razem, ale nie z wyboru. Dom należy do Beatrice, ale Helen wraz z mężem hitlerowcem osiedlają się w nim gdy Niemcy docierają na wyspę. Mieszkańcy stają się przymusowymi współlokatorami. Relacje, jakie wytwarzają się między mieszkańcami z uwagi na warunki wojny, są bardzo skomplikowane. Beatrice kilkunastoletnia dziewczynka staje się powiernicą miotanego emocjami i mającego depresję hitlerowca Ericha, Helen która wydaję się niezaradną życiowo młoda żoną zaczyna obarczać odpowiedzialnością małe jeszcze dziecko, którym jest Beatrice. Ich drogi nie rozchodzą się po wojnie, ale przybierają postać toksycznych więzów, których podwalina jest wspólnie ukrywana tajemnica. Beatrice choć próbuje się uniezależnić, nie może sobie ułożyć życia bez Helen, ponieważ ta przez swoją zaborczość i szantaż emocjonalny, ale także przez zdradę przyjaciółki  sprawia, że rozpada się małżeństwo Beatrice.
Książka, mimo, że  notatka na okładce zapowiada thriller powieść jest tak naprawdę książka o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Jest Alan, syn Beatrice mający problemy z alkoholem, który jest bezradny wobec miłości jaką darzy dwadzieścia lat młodszą od siebie Maję, która ma wszelkie cechy nimfomanki. Jest Kevin, gej, przyjaciel obu staruszek, który wiecznie pożycza od nich pieniądze, uwikłany w ciemne interesy, które staną się kanwą kryminalnych wątków w powieści. Jest w końcu Karin, Niemka cierpiąca na napady paniki, która ucieka na Guernsey przed toksycznymi relacjami z mężem dręczącym ją psychicznie.
Książka godna polecenia także jako materiał do dyskusji.

M. Z.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz