poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Cormac McCarthy-"Nadzieja wbrew nadziei"Nadzieja wbrew nadzieiSą książki, które polecane przez znajomych, księgarzy, bibliotekarzy, polecane na stronach internetowych już z samego faktu, że są  polecane niosą pewną dozę niechęci i dystansu. Odrzuca nas  masowy pęd za tym co, wypada przeczytać i nie wypada się nie zachwycać. Często nadmiar „promocji” szkodzi książce, uprzedza nas do niej, budzi przekorę. Z kolei samodzielne poszukiwanie w gąszczu publikacji może narażać nas na stratę nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Chyba, że mamy do czynienia z bibliofilem, który szuka dla samego szukania i w tym odnajduje pełnię satysfakcji: w obcowaniu z książką. Zapewniam, że takich „maniaków” wciąż nie brakuje.
Jednak przy wyborze książki czymś musimy się kierować, może to być recenzja z tyłu okładki lub chociażby sama okładka. Wiedzą o tym spece od marketingu.
Tym razem zdałam się na opinię sprzedającego. Wspomniał coś o filmie na podstawie książki, a że lubię porównywać stąd też książka ta znalazła się w moich zbiorach.
I choć nie spotkałam się z przypadkiem, by film był lepszy od książki to „DROGA” Cormaca McCarthy`ego  jest przykładem, że film nie jest gorszy od książki. Ale skoncentrujmy się na książce.
 Jest ona poetyckim opisem postapokaliptycznego świata. Wiele już powstało wizji końca świata, ta książka jest kolejną hipotezą na to jak mogłoby być,  jednak żadna z nich tak  do mnie przemawia. Rzecz dzieje się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w 8 może 10 lat od bliżej nie określonej katastrofy. Opisuje świat „po”. Krajobraz popożarowy, wszechobecny popiół, szarość, zimno, niebo spowite chmurami, za którymi domyślamy się istnienia jakiegoś anemicznego słońca; pada deszcz lub szary śnieg. Dni są krótkie. Oprócz nielicznych ludzi, którzy przeżyli zagładę nie istnieje żadne życie. Kikuty drzew samoistnie przewracają się, od czasu do czasu ziemia się trzęsie.
Ci którzy przetrwali dzielą się na dwie grupy: uchodźców, którzy w zgliszczach domostw i supermarketów próbują przetrwać poszukując jedzenia i tych, którzy polują na tych pierwszych. Kanibalizam jest głównym zagrożeniem.
Wśród tego krajobrazu poznajemy dwie postacie ojca i syna w drodze na wybrzeże, które staje się symbolem celu, bliżej nie określonego i bardzo niepewnego, jednak jest on im potrzebny. Inaczej nie pozostało by im nic. Ojciec i syn są ostatnim bastionem humanizmu, wyższych uczuć, wiary w …no właśnie, nawet nie w Boga. Miłość  do siebie jest jedynym co im pozostało. Przemierzają drogi, pozostałości miast w poszukiwaniu jedzenia. Ojciec wbrew wszystkiemu usiłuje zaszczepić w chłopcu nadzieję, siłę przetrwania choć tak naprawdę nie wie po co i sam nadzieję dawno stracił. Ale wie, że tylko ona lub jej namiastka pozwoli przetrwać. No właśnie,  przetrwać. Żona i matka nie chciała TYLKO przetrwać. Odeszła, by umrzeć zabita pustką, która wyzbyła ją serca i jakichkolwiek uczuć i więzi.
Książka zmierza do tragicznego końca, ale pojawia się też jakiś błysk przeświadczenia, że jednak nadzieja i dobro umierają ostatnie.
Cormac McCarthy zakreślił wizję, jedną z wielu, jednak warto się na nią zatrzymać. Zresztą książka ta owo zatrzymanie niejako w nas wymusza. Wszyscy wiemy, że jest to rzecz, która przychodzi nam dzisiaj coraz trudniej. Tym większy sukces autora.
Opracował:M.Z.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz