piątek, 13 lipca 2012

Sabine Ebert-" Tajemnica znachorki"

Sabine  Ebert-" Tajemnica znachorki"


Rosnące ostatnio zainteresowanie powieściami historycznymi przyczyniło się do coraz częstszych pytań czytelników o warte przeczytania lektury z takim właśnie tłem. Moja propozycja to debiutancka powieść niemieckiej pisarki, Sabine Ebert – „Tajemnica znachorki”. Rzecz dzieje się w dwunastowiecznej Saksonii, na przestrzeni kilku lat, od 1167 roku poczynając. Główną postacią jest tytułowa znachorka, Marta, którą spotykamy już na pierwszych stronicach książki. Marta jest zmuszona do ucieczki przed okrutnym panem, który pragnie zemsty za narodziny zmarłego syna, przy których dziewczyna asystowała. Pozbawiona rodziny, dobytku i opieki najbliższych, zdana jedynie na siebie, zaledwie czternastoletnia dziewczyna wyrusza za grupą osadników zmierzających do Ciemnego Lasu, w których to upatruje jedynej szansy na ocalenie. Po drodze wiele razy przysłuży się współtowarzyszom lecząc ich schorzenia lub ostrzegając przed czyhającym niebezpieczeństwem.
Kolumnę chłopów prowadzi szlachetny rycerz, Chrystian – wierny poddany miśnieńskiego margrabiego Ottona z Wettinu.  Losy Chrystiana i Marty splatają się ze sobą od pierwszego spotkania. Także oni sami stają się sobie bardzo bliscy, co jednak oboje skrywają w sobie głęboko – nie przystoi bowiem rycerzowi wiązać się z prostą chłopką, którą na dodatek niektórzy podejrzewają o władanie tajemniczymi mocami. Umiejętności lecznicze Marty przyczyniają się do jej pojawienia się na miśnieńskim zamku, gdzie zdobywa przychylność Hedwigi ale jednocześnie stwarza sobie licznych i potężnych wrogów. Po powrocie do nowo założonej wioski, młoda znachorka pada ofiarą brutalnego ataku, po którym następują dla niej ciężkie czasy. Również w całym Chrystianowie dzieje się coraz gorzej - do wioski przybywa śmiertelny wróg Chrystiana, Randolf aby wybudować tam dwór. Okrutny rycerz sieje postrach i terror wśród chłopów. Jego sposób traktowania mieszkańców wioski kłóci się z dotychczasowymi rządami Chrystiana, opartymi na praworządności i sprawiedliwości. Jak w tej sytuacji poradzą sobie chłopi i sam pojmany Chrystian? Czy Marta, jak przystało na ówczesną kobietę, będzie się biernie przyglądać wydarzeniom i ponoszącemu się złu? Zapraszam do lektury!
Powieść Sabine Ebert to historia miłości ukazanej na tle dwunastowiecznych wydarzeń i obyczajów Cesarstwa Niemieckiego. To opowieść o uporze, wytrwałej walce o nowe, wolne życie, to fascynujące i przejmujące losy młodej, bezbronnej dziewczyny. Autorka prowadzi czytelnika u boku Marty przez długą, wyczerpującą i pełną niebezpieczeństw drogę do wolności. Wraz z bohaterką odwiedzamy warowne zamki, ubogie wioski i nieprzebyte lasy. Pisarka doskonale oddaje realia epoki osadzając swoich bohaterów w miejscach historycznych, przypisując im uczestnictwo w wydarzeniach dziejowych, jak np. bunt panów saskich przeciw Henrykowi Lwu czy odkrycie złóż srebra w Chrystianowie. Jest to historia nie tylko o ówczesnych czasach, ale przede wszystkim poznajemy dzieje pięknej znachorki i założyciela osady.
Książka trzyma w napięciu, porusza, zachwyca lekkością języka. Chociaż czytelnika czeka „przebicie się” przez kilkaset stron, to zapewniam, że nie będzie to czas stracony na mozolnym trawieniu historii. Dzieje się już od pierwszych stron, aż do ostatniego zdania. Fabułę autorka skonstruowała w ten sposób, że pomiędzy szare, znojne życie osadników wplata gorące uczucie, bohaterską walkę o lepsze jutro i odważne, solidarne przedsięwzięcia w odpowiedzi na doznawaną krzywdę. Polecam każdemu, kto lubi nietuzinkowe, nieszablonowe postaci, napięcie i wartką akcję, niebanalną historię miłosną i wątek przygodowy – a wszystko okraszone mieszanką historii i fikcji literackiej. Przyjemnej lektury!
M.K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz