poniedziałek, 30 stycznia 2012

Tad Szulc- Zabić papieża


Tad Szulc- Zabić papieża
Warto również zapoznać się z książkami z literatury popularno – naukowej i sensacyjnej. Są to książki chętniej czytane przez mężczyzn, ale czytają je również kobiety. Jedną z takich książek napisał Tad Szulc, (ur. w 1926r. w Warszawie), który jest wybitnym amerykańskim dziennikarzem i publicystą. Jako korespondent zagraniczny i dyplomatyczny dziennika „The New York Times” w latach 1955 – 1972 relacjonował wydarzenia z ponad pięćdziesięciu krajów. Często podróżował z prezydentami: Kennedym i Nixsonem, jak również papieżami: Pawłem VI i Janem Pawłem II. Napisał wiele znakomitych książek, między innymi głośne biografie Fidela Castro i Jana Pawła II. Myślę, że warto polecić do przeczytania też inną książkę tegoż autora, pt. „Zabić Papieża”. Jest to zbeletryzowana relacja o okolicznościach i wydarzeniach związanych z rzeczywistym zamachem na życie Jana Pawła II.
Ponieważ Szulc nie mógł w swej książce ujawnić prawdziwych szczegółów, przyjął formę powieściową, aby w ten sposób uszanować zobowiązania wobec informatorów zajmujących wysokie stanowiska. Książka ta oparta jest na rzeczywistych wydarzeniach, faktach i działalności rzeczywistych osób: na historii zamachu na życie papieża Jana Pawła II w dniu trzynastym maja 1981 r., na konsekwencjach wynikających z tego zamachu, na wynikach tajnych dochodzeń dotyczących kulis spisku, prowadzonych później na żądanie Stolicy Apostolskiej.
Tajne dochodzenia rozpoczęto, gdy z bardzo złożonych powodów rząd włoski, służby wywiadowcze i wymiar sprawiedliwości na całym świecie postanowiły zaprzestać dochodzenia w tej sprawie. Formalnie sprawa została zamknięta, lecz po dwudziestu latach motywy i kulisy zbrodni pozostały niewyjaśnione, a turecki terrorysta, który strzelał do papieża, odbywa we Włoszech karę dożywotniego więzienia.
Watykan postanowił nie podawać do wiadomości publicznej rezultatów własnego tajnego śledztwa, co stanowi myśl przewodnią książki. Prawda o dochodzeniu i jego wynikach, a także o kulisach zamachu na życie Jana Pawła II zostały po raz pierwszy ujawnione w tej książce.
Bohaterowie tej powieści często uosabiają cechy konkretnych osób, lecz niektórzy z nich są tworem autorskiej wyobraźni. Ze względu na dramaturgię powieści pewne mało istotne daty i wydarzenia historyczne zostały w mniejszym lub większym stopniu zmienione.
Papież Grzegorz XVII oczywiście nie istnieje; historia jego wieku młodzieńczego i okresu pontyfikalnego została zmyślona. Postać monsignore de Sainte – Angea, prywatnego sekretarza papieża, została w całości wymyślona dla potrzeb tej powieści. Ojciec Timothy Savage, amerykański jezuita, a zarazem główny bohater tej opowieści jest postacią bardzo złożoną: jego pierwowzorem był człowiek, który rzeczywiście prowadził tajne śledztwo, jednak autor pozwolił sobie na dużą dowolność w rodzinnej biografii Tima. Natomiast wzorem dla postaci siostry Angeli była autentyczna zakonnica lecz dużo starsza, pracująca w Watykanie – nigdy w prawdziwym życiu nie łączyły jej z Timem stosunki romantyczne i nigdy nie opuściła zakonu.
Jednak większość opisywanych w książce wydarzeń oparta została na faktach. Rządy Włoch, Stanów Zjednoczonych oraz innych państw uważają, iż niektóre z nich nadal muszą być objęte klauzulą „ tajne, specjalnego znaczenia”. Mimo to uważam, że jest to powieść, którą warto przeczytać.

Opracował:MK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz