poniedziałek, 30 stycznia 2012

Jane Austen- Rozważna i romantyczna

 

Jane Austen- Rozważna i romantyczna


Pragnę też polecić coś do przeczytania wielbicielom powieści psychologicznych i obyczajowych, inteligentnych romansów, nie pozbawionych nutki ironii i złośliwości. Takie właśnie książki pisała Jane Austen. Napiszę kilka słów o jednej z nich, a będzie to „Rozważna i romantyczna”.

W opowieści tej nie pomija się wielkich i małych uczuć ( miłości, romantycznego zauroczenia, zazdrości, zawiści, strachu), plotek ani jakże ważnych spraw finansowych. Bohaterki tej książki to siostry osierocone przez ojca, pozostające pod opieką matki i dalszych krewnych. Żonaty brat, który odziedziczył cały majątek, jest pod wpływem apodyktycznej małżonki i zaślepiony miłością do syna umywa ręce od odpowiedzialności za losy niezaradnych kobiet. Te nieprzyzwyczajone do niewygód i oszczędności, muszą przenieść się do dalszej rodziny i porzucić dawne miejsce zamieszkania, dawny styl życia, dawne sprawy i nadzieje – dawne miłości i przyjaźnie. Najstarsza z córek Eleonora, chłodno ocenia sytuację finansową, uczuciową, towarzyską. Natomiast młodsza, Marianna, jest podobna do matki i młodzieńczo naiwna, egzaltowana; wychowana na romansach spodziewa się od życia wielkich porywów uczucia, przeżywanego tylko raz – ma surowe i naiwne zasady oraz pogardliwy stosunek do starszych konkurentów o swą rękę ( za to bezkrytyczny dla młodszych). Właśnie to staje się powodem nieszczęścia...

Eleonora kryje się ze swymi uczuciami i nie pogardza starszymi konkurentami do ręki siostry czy własnej, jednak i jej nie ominie ironia losu.

Inne czasy, inne zasady, ale intrygi ludzi chyba te same.


Opracował:MK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz