sobota, 21 stycznia 2012

Harlen Cobena- Zaginiona

         Proponuję spędzić miło czas, w przyjemnym towarzystwie nietuzinkowych bohaterów, którzy zapewnią czytelnikowi świetną rozrywkę. Takimi postaciami z pewnością są Myron Bolitair i jego przyjaciel, Win Lockwood – ulubieni bohaterowie amerykańskiego pisarza thrillerów, Harlana Cobena. W tym roku ukazały się kolejne dwie powieści, które powiększyły znaczny już dorobek literacki autora. W jednej z nich, o tytule „Zaginiona”, po raz kolejny H. Coben proponuje spotkanie ze swoimi pupilami. Obaj, byli agenci FBI, zawsze stają po stronie dobra, chociaż ich metody działania są zgoła różne. Myron – wysoki, były sportowiec, o miękkim sercu, wierzący w siłę uczuć, wiecznie wplątujący się w kryminalne afery w imię dobra. I Win – cyniczny arystokrata o blond loczkach i psychopatycznej naturze, nie zawsze walczący o to dobro zgodnie z literą prawa. Tym razem panowie spieszą z pomocą byłej kochance Myrona sprzed siedmiu lat, której były mąż został zamordowany zanim zdążył przekazać jej pewną ważną informację. Myron wyjeżdża do Paryża, ale już na lotnisku wraz z Therese zostaje zatrzymany przez policję. Therese Collins staje się główną podejrzaną w sprawie morderstwa. Sytuacja gmatwa się gdy wychodzi na jaw, że na miejscu zbrodni zostały znalezione ślady krwi nieżyjącej od lat córki Collinsów. Im bardziej Myron Bolitair zagłębia się w śledztwo, tym więcej napotyka przeszkód. Komuś bardzo zależy aby prawda nie została odkryta. Ten ktoś zrobi wszystko by powstrzymać Myrona przed dalszym działaniem.
Intryga zacieśnia się coraz bardziej, a napięcie stopniowo rośnie. Zaskakujące zwroty akcji nie pozwolą czytelnikowi znudzić się książką. Aż do ostatniej strony nie wiadomo jakie zakończenie obmyślił autor. 
       Powieść lekka i przyjemna. Dużo dialogów i humoru powodują, że czyta się ją jednym tchem, a sprytnie wpleciona intryga i niesamowite zwroty akcji nie pozwolą czytelnikowi „oderwać się” od lektury. Książka nie męczy ciężarem przekazu, chociaż można w niej znaleźć obok momentów śmiesznych, również sytuacje dramatyczne, pokazujące naturę ludzką, życiowe prawdy czy motywy i konsekwencje działania człowieka. Powieść czyta się szybko i bez wysiłku. Polecam szczególnie tym, którzy oprócz dobrego kryminału i dramatycznych momentów oczekują świetnej zabawy i relaksu.
        Znajomość natury ludzkiej, umiejętność stopniowania napięcia i tworzenia skomplikowanej intrygi, czyni z H. Cobena mistrza thrillerów psychologicznych wyróżnianego prestiżowymi dla gatunku kryminał/thriller nagrodami. Sposób konstrukcji zdarzeń, niedokończone sprawy z przeszłości, precyzyjna intryga, fałszywe tropy, zaskakujące zakończenie, humor i barwni bohaterowie – to główne cechy stylu H. Cobena – autora często porównywanego do Dana Browna, Agathy Christie czy Roberta Ludluma. Jego powieści cieszą się popularnością wśród krytyków i czytelników na całym świecie, a także producentów filmowych.
             Polecam tym, którzy nie mieli jeszcze okazji poznać twórczości Harlana Cobena. Ci, którzy znają już  cobenowski styl, wciąż domagają się kolejnych tomów.

Opracował: MK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz