sobota, 21 stycznia 2012

Francine Rivers -Dziecko pokuty

         Francine Rivers jest pisarką, która w swojej twórczości porusza sprawy związane z wiarą, religią i moralnością.  „Dziecko pokuty” to książka, którą naprawdę warto przeczytać. Francine Riverso opisuje losy młodej dziewczyny, która zmaga się z podjęciem bardzo  ważnej decyzji.
           Akcja tej książki rozgrywa się współcześnie w Stanach Zjednoczonych. Główna bohaterka jest jedynaczką, studiuje na Uniwersytecie Katolickim. Jej życie upływa spokojnie aż do momentu, gdy pewnego wieczoru, wracając z Zakładu Opieki dla ludzi samotnych, gdzie pracuje jako wolontariusz, zostaje zgwałcona. Jest to dla niej tragiczne przeżycie, nie może dojść do siebie. Po kilku tygodniach okazuje się, że jest w ciąży. Dyrekcja uniwersytetu wyrzuca ją ze szkoły.  Wraca do domu, ojciec kategorycznie żąda usunięcia tego dziecka, matka też ją do tego namawia. Ulega presji rodziców i jedzie z matką do kliniki aborcyjnej. Tam lekarka objaśnia jej na czym polega zabieg, ale uświadamia jej, że decyzja musi należeć do niej samej. Tuż  przed samym zabiegiem dziewczyna ucieka z sali zabiegowej i za wszelką
cenę postanawia urodzić to dziecko. Poprzez dalsze miesiące ciąży matka jakoś godzi się z tym, że córka jednak urodzi, natomiast ojciec nadal nie chce nawet o tym słyszeć. Dziewczyna podczas kłótni rodziców dowiaduje się, że matka kiedyś dokonała aborcji i do dzisiejszego dnia nie może sobie tego wybaczyć. Również babcia ma na swoim sumieniu aborcję, więc od wielu lat w tej rodzinie nie ma spokoju ani pełnej miłości. Tak matka  jak i babcia mają ogromne wyrzuty sumienia do tego stopnia, że ich życie jest puste i ciągle w nim czegoś brakuje.  Mijają miesiące i gdy nadchodzi czas porodu okazuje się, że to dziecko tak niechciane, staje się wybawieniem i największym szczęściem dla wszystkich.
       Czytając tę książkę odczuwa się wszystkie emocje, które przeżywa bohaterka, problemy z którymi musi się uporać.  Moim zdanie jest to tak wspaniała książka, że każdy powinien ją przeczytać.

Opracował: MT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz