poniedziałek, 30 stycznia 2012

David Morrell-Przysiega zemsty,Fałszywa tożsamość

David Morrell-Przysiega zemsty,Fałszywa tożsamość
Napiszę tym razem o znakomitym pisarzu amerykańskim kanadyjskiego pochodzenia, autorze sławnych na całym świecie thrillerów. Pisarzem tym jest David Morrell, ur. w Ontario. Od 1966 roku mieszka w USA. Debiutował w 1972 roku powieścią „Pierwsza krew”, którą chyba wszyscy znają, głównie za sprawą nakręconego 10 lat później filmu z Sylvestrem Stallone w roli głównej, jako Rambo.
W pierwszym okresie twórczości D.Morrell pisał powieści przygodowe: „Testament”, „Przysięga zemsty”, napisał też trylogię: „Bractwo Kamienia”, „Bractwo Róży”, oraz „Bractwo Nocy i Mgły”. Jest autorem także wielu innych książek, takich jak: „Ostatnia szansa”, „Przymierze w ogniu”, „Fałszywa tożsamość”, „Desperackie kroki” i „Ostre cięcie”.
Morrell w swych książkach miesza konwencję thrillera z elementami horroru, powieści historycznej, szpiegowskiej i obyczajowej; tworzy żywe, skomplikowane portrety psychologiczne postaci uwikłanych w dramatyczne konflikty. Dzięki temu jego książki nieprzerwanie królują na listach bestsellerów, wiele z nich zostało sfilmowanych przez wybitnych twórców kina.
Nie będę się tutaj rozpisywać o wszystkich jego książkach, napiszę krótko o najbardziej dramatycznym thrillerze Morrella, pt. „Przysięga zemsty”.
Tajemnica tkwi w przeszłości... Peter Houston próbuje po trzydziestu siedmiu latach odnaleźć grób ojca poległego we Francji w 1944 roku. Pozornie proste zadanie okazuje się jednak niebezpieczne. Przeszłość kryje tajemnicę. Ktoś bardzo chce, by wydarzenia sprzed lat pozostały bez wyjaśnienia. Nie cofając się nawet przed zbrodnią, usiłuje przeszkodzić Peterowi w poznaniu prawdy. Houston podejmuje wyzwanie i rozpoczyna bezwzględną walkę z nieznanym przeciwnikiem, o wiele potężniejszym niż ktokolwiek mógłby się spodziewać...
Jeszcze  o drugiej książce D.Morrella, pt. „Fałszywa tożsamość”.
Główny bohater Brendan Buchanan, agent tajnego Wydziału Operacji Specjalnej CIA, od lat żyje pod fałszywymi nazwiskami, wcielając się w coraz to nowe postacie. Pewnego dnia musi jednak wrócić do własnej, autentycznej tożsamości. I wówczas okazuje się, że grając tak długo role innych ludzi, stał się ofiarą osobliwej amnezji: zapomniał, jakim człowiekiem jest naprawdę. Śmiertelnie niebezpieczna i skomplikowana sprawa w którą uwikłał się teraz, może okazać się jego szansą...
Książki są tak różne, jak różni bywają ludzie, dlatego jestem przekonana, że każdy znajdzie tę odpowiednią dla siebie, która go zaciekawi; sprosta jego wymaganiom.

Opracował:MK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz